Nový český prezident je sice eurofederalistou, což ovšem není milovníkem evropského dohledu. Psáno pro Respekt.cz.






Komentátor Respektu Jan Macháček při úvaze nad fiskálním kompaktem píše

"Hlavně však jde o reakci na politický vývoj. Václav Klaus razantně vyloučil jakoukoli možnost podpisu této smlouvy, i kdyby ji vláda schválila.  Prezidentskou volbu v této zemi ale vyhrál (a za měsíc začne úřadovat) Miloš Zeman. Ten sám sebe označuje za eurofederalistu, a ideologickou či ideovou argumentaci proti kompaktu by měl tedy hledat obtížně. Takže pokud ho vláda schválí a parlament odhlasuje, měl by tu být prezident, který nebude s podpisem otálet a nebude v tomto ohledu dělat v Evropě ostudu."


Další Macháčkova argumentace k českému vnímání kompaktu v článku je téměř shodná s tou, jako jsme za think-tank Evropské hodnoty rozebírali v nedávném článku.



Tento komentář vystihuje nepochopení většiny českých komentátorů, jakým způsobem Miloš Zeman vnímá zejména fiskální otázky evropské integrace.


Nový český prezident se sice označuje za eurofederalistu, ovšem pouze v otázkách bezpečnosti, energetické soběstačnosti či zahraniční politiky. Ve fiskálních otázkách je velmi skeptický k bruselskému dohledu.


V následujícím videorozhovoru nám měsíc před svým zvolením řekl, že fiskální kompakt podporuje po připojení se k eurozoně. (čas 15:30)


Jeho vizi kontroly a dohledu nad fiskálními i monetárními otázkami je možné zaslechnout od času 21:00.




Neříkám, že Miloš Zeman fiskální kompakt nepodepíše, pokud se mu to bude hodit.


Ale nepleťme si už pojmy eurofederalista a stroj na podpisy evropských listin. 



Více mých komentářů ZDE.